Prawidłowo funkcjonujący organizm psa potrzebuje odpowiedniej porcji energii na każdy dzień. Zdarza się jednak, że brak odpowiedniej dawki ruchu i zbyt duża porcja karmy są przyczyną nadwagi u czworonogów. Wielu właścicielom z pewnością trudno się oprzeć głębokiemu psiemu spojrzeniu, które prosi o dokładkę smacznego posiłku. Warto pamiętać jednak, że szczęśliwy pies, to zdrowy pies. Zatem ile razy dziennie karmić psa, aby go nie przekarmić?
Podstawową zasadą dotyczącą zasad prawidłowego żywienia psa jest dostosowanie ilości energii i składników odżywczych do jego aktualnego stanu fizjologicznego, aktywności, warunków przebywania oraz fazy wzrostu. Wspomniane czynniki oraz konieczność zapewnienia prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego będą decydowały o częstotliwości podawania psu karmy. Inna będzie częstotliwość podawania karmy szczeniakowi, inna psu dorosłemu, a jeszcze inna psu dorosłemu o bardzo wysokiej aktywności fizycznej. W przypadku psa dorosłego najczęściej karmę podawać powinno się dwa razy na dobę – dobrze aby pora była dostosowana do zwyczajów panujących w danym domu (pozwoli to na wprowadzenie silniejszych relacji z domownikami a jednocześnie zmniejszy niebezpieczeństwo „chęci” domowników do dzielenia się posiłkami). W przypadku niezjedzenia przez psa porcji karmy – jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce – niezależnie od rodzaju karmy, należy ją bezwzględnie usnąć i nie dopuścić do sytuacji swobodnego dostępu psa do karmy w ciągu całego dnia. Takie postępowanie wprowadza prawidłowe nawyki żywieniowe – brak podjadania w ciągu całego dnia oraz zapobiegnie ewentualnemu psuciu się karmy co mogłoby prowadzić do zatrucia pokarmowego, szczególnie w okresie letnim.
Warto pamiętać, że podstawnym celem żywienia jest utrzymanie dobrego stanu odżywienia organizmu. W przypadku psów zdrowych ten warunek będzie spełniony, jeżeli zachowamy w miarę stałe pory podawania posiłków. Nie jest problemem godzina podawania posiłku np. 4 rano, pod warunkiem, że zostanie to stała godzina karmienia a druga porcja jedzenia zostanie podana proporcjonalnie po 12-14 godzinach. Większym problem jest nieregularność podawania posiłków, gdyż organizm potrzebuje mniej więcej tyle samo czasu na trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a dodatkowo nieregularność w większym stopniu przyczynia się do powstawania nadwagi i otyłości – nie mówiąc już o pewnym rozregulowaniu rytuałów psa, czy braku kontroli nad tym, który z domowników i ile karmy podaje psu do miski. Szanujmy zwyczaje psie i tak jak tylko to jest możliwe dbajmy o regularność podawanej karmy.
Artykuł przygotował ekspert ds. żywienia zwierząt dr Jacek Wilczak