Zima jest okresem, w którym istnieje zwiększone zapotrzebowanie na składniki dostarczające energię zwierzętom i ludziom. Dzieje się tak dlatego, że pies czy kot wykorzystują na procesy termoregulacyjne większą ilość energii zmagazynowanej w postaci tkanki tłuszczowej. Zapotrzebowanie na energię jest adekwatne do warunków otoczenia w których dane zwierzę spędza większość czasu: inne jest dla typowych „kanapowców” mieszkających w domu, a inne dla aktywnych „podwórkowców”, żyjących na dworze.
W okresie zimowym, w celu zwiększenia energetyczności diety psa i kota, istnieje konieczność wzbogacania jej w składniki tłuszczowe głównie w postaci bardziej tłustych gatunków mięs. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie karm z wyższą zawartością tłustego mięsa drobiowego, tj. gęsi ze skórą lub kaczki zawartej w mokrej karmie Rafi oraz wspomaganie się olejami roślinnymi jako źródłem wolnych kwasów tłuszczowych. Błędem jest natomiast dodawanie olejów do pełnoporcjowej karmy tylko i wyłącznie w celu poprawienia jej smakowitości. W odniesieniu do kwasów tłuszczowych i tłuszczu wspomnieć należy, że ze względu na konieczność poprawy funkcji skóry i sierści w okresie zimowym – konieczna jest zwiększona bariera lipidowa - w karmie powinny znaleźć się także źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 obecne np. w oleju lnianym.
Warto pamiętać także o wysokiej jakości biologicznej białka, które zapewni prawidłowy przebieg procesów syntezy nowych tkanek, procesów regeneracyjnych w okresie zimowym oraz co jest bardzo istotne, pokryje zwiększone zapotrzebowanie wynikające z konieczności budowy nowej, grubszej warstwy ochronnej w postaci podszerstka, mocniejszego i grubszego włosa. Mimo, że okres zimowy to już trochę za późno na budowanie pięknej sierści psa, to jednak odpowiednia dieta zabezpieczy ją przed matowieniem i uczyni bardziej odporną na zmieniające się drastycznie warunki otoczenia: zimno w czasie spaceru, gorąco w domu przy kominku.
Chcąc bardziej świadomie wpłynąć na jakość sierści psa zimą postępowanie żywieniowe powinno być rozpoczęte jesienią poprzez wzbogacanie diety przede wszystkim w odpowiedniej jakości tłuszcz bogaty w kwasy tłuszczowe zarówno z rodziny n-3 jak i n-6. Natomiast to co możemy robić cały rok to dostarczać psu wysokiej jakości karmę opartą na surowcach białkowych o wysokiej wartości odżywczej.
Artykuł przygotował ekspert ds. żywienia zwierząt dr Jacek Wilczak