23.01.2021
Pielęgnacja szczeniaka – jakie zabiegi warto wykonywać?
pielegnacja_szczeniaka_mycie_zebow

Pielęgnacja szczeniaka, a potem dorosłego psa to rytuał, który powinien wejść na stałe do planu dnia. To co w życiu szczenięcia wydarzy się od narodzin ma istotnie znaczenie dla jego dorosłego życia. Warto więc zadbać na każdym etapie rozwoju, o potrzeby fizjologiczne i emocjonalne swojego pupila.

Szczenięta przez pierwsze 3 tygodnie życia są zależne od matki. To ona dba, aby były nakarmione i wypielęgnowane. W pierwszych dniach życia maluchy nie chodzą tylko pełzają, mają odruch ssania i nawołują mamę jak są głodne. Po nakarmieniu suka stymuluje szczenięta do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a następnie zjada ich odchody. Po 8 tygodniach spędzonych z matką, szczenięta opuszczają dom, a ich pielęgnacją zajmuje się przyszły opiekun.

Lista zabiegów pielęgnacyjnych, które warto wykonywać szczeniakowi:

Nauka czystości

Szczeniak, z uwagi na kalendarz szczepień profilaktycznych, może wychodzić na spacery w wieku ok. 3 miesięcy. Warto chronić malucha przed kontaktem z innymi psami i ich odchodami, z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwo transmisji patogenów. Szczeniak początkowo musi więc załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu. Pies z natury unika wykonywania potrzeb fizjologicznych w gnieździe, którym staje się jego legowisko. Z uwagi na fakt, że szczeniaki, chętnie sikają na powierzchnie miękkie takie jak dywany, warto w okresie kwarantanny je na kilka tygodni zwinąć i zabrać z otoczenia malucha. W okresie, kiedy szczeniak przebywa wyłącznie w domu należy zaobserwować, w którym miejscu sika i tam kłaść podkłady. Po każdej toalecie psiaka lepiej je wymieniać, aby maluch miał suchą powierzchnię pod łapkami.

Dbanie o zęby

Już kilkutygodniowe szczenię warto przyzwyczajać do higieny jamy ustnej, która jest kluczowa po wymianie zębów mlecznych na stałe. Zaczynamy od zachęcania psiaka do oglądania zębów, potem myjemy je, przesuwając palcem z gazikiem wzdłuż jamy ustnej. Docelowo palec możemy zastąpić szczoteczką. Na rynku są dostępne różne preparaty do pielęgnacji jamy ustnej. Stosujemy je po wymianie zębów na stałe. Mogą to być żele, pasty, proszki dosypywane do pożywienia czy płyny dolewane do wody. Dbanie o higienę jamy ustnej już od okresu szczenięcego i skuteczne przyuczanie psiaka do czyszczenia zębów, ma ogromny wpływ na zdrowie psa w dorosłym życiu. Jeśli udaje się nie dopuścić do osadzania kamienia nazębnego, można unikać zabiegów sanacji jamy ustnej. Pupil nie jest narażony na fatalny wpływ jaki mają na cały jego organizm patogeny chorobotwórcze, znajdujące się w jamie ustnej, która nie jest pielęgnowana.

Oczy

Zdrowe oczy szczeniaka powinny być czyste i błyszczące. Jeśli chcemy robić zabiegi profilaktycznie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym użycie preparatu, który będzie dostosowany indywidualnie do potrzeb psa. Podczas wizyty dowiemy się również, w jaki sposób i jak często bezpiecznie aplikować preparat do pielęgnacji oczu. Na własną rękę w ramach pielęgnacji oczu warto usuwać włoski, które mogą drażnić powierzchnię oka. Można to zrobić również u specjalisty, czyli groomera.

Pielęgnacja uszu

Większość lekarzy weterynarii nie poleca profilaktycznej pielęgnacji uszu szczeniąt bez konsultacji. Warto natomiast przyzwyczaić czworonożnego przyjaciela do oglądania jego uszu i dotykania, gdyż może wystąpić konieczność pielęgnacji z uwagi na różne schorzenia. Znaczniej częściej na choroby uszu narażone są psy zwisłouche, takie jak cocker spaniele. Stojący kształt uszu daje większe możliwości wentylacji, co powoduje, że schorzenia wynikające ze stanów zapalnych pojawiają się rzadziej. Pielęgnacja lecznicza uszu zwykle polega na podaniu lekarstwa za pomocą aplikatora, które ma się rozprowadzić w kanale słuchowym. Jeśli mamy również usuwać zanieczyszczenia należy robić to gazikami w jednorazowych rękawicach, ponieważ niektóre choroby uszu psów mogą być groźne dla ludzi. Niewskazane jest używanie do pielęgnacji uszu szczeniąt i psów dorosłych patyczków kosmetycznych.

ile_razy_karmic_psa
Ile razy dziennie karmić psa?
30.04.2021
Prawidłowo funkcjonujący organizm psa potrzebuje odpowiedniej porcji energii na każdy dzień. Zdarza się jednak, że brak odpowiedniej dawki ruchu i zbyt duża porcja […]
Czytaj więcej
dieta psa i kota zima
Dieta psa i kota zimą – czym warto ją wzbogacić?
04.02.2021
Zima jest okresem, w którym istnieje zwiększone zapotrzebowanie na składniki dostarczające energię zwierzętom i ludziom. Dzieje się tak dlatego, że pies czy kot wykorzystują na procesy termoregulacyjne większą […]
Czytaj więcej
czipowanie_psa
Dlaczego warto czipować psa?
12.01.2021
Opiekun psa powinien zrobić wszystko, aby nie dopuść do zagubienia swojego pupila. Dzięki identyfikacji, zwierzę może bezpiecznie wrócić do domu, ponieważ znakując czworonoga […]
Czytaj więcej